• ODSŁONIĘCIE ,,POMNIKA CZYNU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO”

          • 23 Kwietnia 2023 roku  mieszkańcy gminy Wierzbica uczcili pamięć tych, którzy walczyli o wolność: odsłonięto Pomnik Czynu Niepodległościowego. Pomnik jest symbolem walki o wolność                                                      i uhonorowaniem bohaterstwa mieszkańców, a także uczczeniem niepodległości Polski.

            Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, którą poprowadził Ojciec opat Eugeniusz Augustyn.                            W uroczystości wzięli udział: wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz, posłowie Ziemi Radomskiej, samorządowcy i mieszkańcy Wierzbicy.

            Uczniowie naszej szkoły czynnie brali udział w uroczystości pełniąc wartę  przy sztandarze szkolnym. Zespół ,,Czerwone Korale” uświetnił uroczystość wykonując piękne pieśni patriotyczne.

            Była to dla nas mieszkańców gminy Wierzbica żywa lekcja historii.

          • XVIII RAJD EUROPEJSKI

          • 21 kwietnia 2023 roku uczniowie wraz z opiekunami ze Szkolnego Koła PTSM wzięli udział XVIII Rajdzie Europejskim organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II  w Parznicach. Celem rajdu było: upamiętnienie 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, popularyzacja zabytków i pomników przyrody gminy Kowala-Stępocina, rozpowszechnianie wiedzy o państwach Unii Europejskiej, popularyzacja czynnych form wypoczynku oraz rozpowszechnianie działalności PTSM wśród młodzieży.

            Wiosenna wędrówka w promieniach słońca rozpoczęła się na stacji PKP w Dąbrówce Zabłotniej, wiodla przez Kowalę aż do Parznic. Po drodze podziwialiśmy pomnik powstańców styczniowych, którzy polegli w bitwie pod Kowalą w 1863 roku, piękny zabytkowy kościół w Kowali, pomnik poświęcony  polskim lotnikom: Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura.

            Podczas rajdu braliśmy udział w konkursie wiedzy o trasie, konkursie plastycznym oraz w rozgrywkach sportowych.  Nasi przedstawiciele w konkurencjach  sportowych zajęli  I miejsce.   

                  GRATULUJEMUY.

          • Wycieczka Ćmielów - Sandomierz

          • 20 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Ćmielowa i Sandomierza.

            Podczas całej wycieczki towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda co umożliwiło zwiedzanie wielu ciekawych i pięknych miejsc.

            Pierwszym punktem naszej podróży po Polsce był Ćmielów. Tu odwiedziliśmy Żywe Muzeum Porcelany. Uczniowie poznali historię muzeum, technologię tworzenia i dekorowania porcelany. Mieliśmy możliwość podziwiania prac w galerii sztuki.

            Na zakończenie uczniowie brali udział w warsztatach ceramicznych. Każdy z nich mógł wykonać własnoręcznie róże z prawdziwej porcelany. Każde dziecko otrzymało w prezencie porcelanową różę.

            Kolejnym punktem podróży był Sandomierz w którym czekało na nas wiele atrakcji. Zwiedziliśmy między innymi Rynek Starego Miasta, Bramę Opatowską, Ucho Igielne jak również przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczną.

            Wycieczka była udana i z pewnością wszyscy powtórzyliby ten wyjazd. Ciekawe chwile i wspaniałe wspomnienia pozostaną w naszych głowach na długo.

          • KATYŃ - Pamiętamy

          • 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przypadająca w tym roku 83 rocznica śmierci polskich oficerów w Katyniu po raz kolejny  przypomina nam o tragicznych losach Polaków. Wydarzenia z 1940 roku są zapisane na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią. W naszej szkole upamiętniliśmy te dramatyczne wydarzenia uroczystym apelem z  montażem słowno-muzycznym pt: ,, Katyń - ocalić od zapomnienia”.

          • „Razem tworzymy świat i może być to piękny świat”

          •        2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nasza szkoła obchodziła ten dzień 19 kwietnia. W tym dniu społeczność szkolna przyszła do szkoły w ubraniach z elementami w kolorze niebieskim. Podczas apelu uczniowie mieli  okazję obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy IV, VI i VII, pod kierunkiem pani Małgorzaty Michalczyk i pani Karoliny Kalugi-Kotowskiej pod tytułem „Drzewo na którym rosną marzenia”, dzięki któremu mogli zrozumieć jak czują się osoby dotknięte autyzmem, jakie mają problemy i marzenia. Ciekawym punktem programu był występ muzyczny uczennic z klasy IV i VII, Laury i Kamili.  

                           Pamiętajmy, że wrażliwość, empatia, tolerancja powinny towarzyszyć nam w codziennym życiu, aby lepiej komunikować się z ludźmi i pozwolić każdemu człowiekowi poczuć się wartościowym i akceptowanym.

          • Biblijne obrazy Kościoła

          • Dnia 19 IV 2023r. w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezji Radomskiej miał miejsce finał Diecezjalnego Konkursu Plastycznego klas I-III pod hasłem „Biblijne obrazy Kościoła’’. Miło nam poinformować, że z nadesłanych 155 prac z terenu całej diecezji wyróżnionych zostało 10, wśród których znalazła się praca ucznia naszej szkoły Gabriela Michalczyka. Finałowe spotkanie rozpoczął ksiądz biskup Marek Solarczyk, po czym laureatom zostały wręczone atrakcyjne nagrody i pamiątkowe dyplomy.  

            TO WIELKI SUKCES -  GRATULACJE !

          • XL Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

          • 13 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Wierzbicy odbył się XL Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Wierzbica 2023. W konkursie brali udział laureaci wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Głównym celem przeprowadzenia konkursu była popularyzacja poezji wśród uczniów, rozwijanie kultury słowa, wspieranie uzdolnień oraz pomoc w rozwijaniu zainteresowań i zdolności recytatorskich.

            Naszą szkołę reprezentowali:

            Klaudia Wójcicka kl. I

            Jan Dunal kl. II

            Weronika Jurkiewicz kl. II

            Jan Dunal i Weronika Jurkiewcz otrzymali wyróżnienie.

          • Wizyta w bibliotece

          •         W słoneczny i ciepły czwartek 23 marca 2023 roku uczniowie klasy pierwszej, drugiej  i trzeciej wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzbicy. Z zaciekawieniem słuchali opowiadania pani dyrektor biblioteki Anety Podkowy o zwyczajach wielkanocnych oraz o symbolice święconki .

                     Uczniowie obejrzeli prezentację, która pokazywała tradycje Wielkiej Nocy nieznane w naszym regionie.

                 W dalszej części spotkania zwiedzali bibliotekę, zapoznali się z książką, którą napisała pani Aneta pt. ,,Wierzbica”. Dzieci szczególnie zainteresowały się literaturą wydaną w języku angielskim dla najmłodszych.

                     Na zakończenie spotkania uczniowie przekazali życzenia wraz z własnoręcznie wykonaną kartą świąteczną.

                    Wycieczka do biblioteki w Wierzbicy to kolejny etap wieloletniej współpracy naszej szkoły z GBP w  Wierzbicy.