• Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          •       Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zawsze obfituje w wydarzenia. To prawdziwe święto biblioteki! Kiedyś Dzień Bibliotek, teraz – Miesiąc! W tym roku zaproponowaliśmy naszym czytelnikom kilka form zachęcających do czytania, poszukiwania informacji, czy po prostu – rozrywki. Motywem tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych były Baśnie i legendy z całego świata.

                 Uczniowie młodszych klas mieli możliwość słuchania baśni i legend czytanych przez starszych kolegów podczas długiej przerwy. Członkowie Samorządu Uczniowskiego odwiedzali także przedszkole, czytali dzieciom, rozmawiali z nimi oraz proponowali zabawy plastyczne.

                 Inną atrakcją, którą zaproponowaliśmy uczniom był konkurs na ilustrację do dowolnej baśni. Laureatką konkursu została uczennica klasy I- Weronika Jurkiewicz.

                  Ważnym wydarzeniem było zorganizowanie kiermaszu książek pod hasłem „Tanie czytanie”. Za symboliczną kwotę uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mogli kupić min. książki, malowanki, układanki.

                Bardzo się cieszymy, że nasi czytelnicy wzięli udział w proponowanych przez bibliotekę wydarzeniach i zabawach.

          • Konkurs „Mój najpiękniejszy różaniec”

          •        Miesiąc październik jest szczególnym czasem, kiedy zwracamy się do Maryi, odmawiając różaniec. W związku z tym w naszej szkole została przeprowadzona innowacja pedagogiczna, której hasłem były słowa św. Jana Pawła II „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. Jednocześnie uczennica klasy III Malwina Banaczek, wzięła udział w konkursie „Mój najpiękniejszy różaniec” zorganizowanym przez Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Chwałowicach. Celem konkursu było ożywienie modlitwy różańcowej wśród dzieci i młodzieży. Konkurs polegał na wykonaniu różańca  z różnych dostępnych materiałów. Malwina z pomocą mamy i pań przygotowała różaniec. Paciorki wykonała z liści, tworząc z nich piękne róże. Spośród 85 prac nadesłanych z różnych placówek, różaniec naszej uczennicy zajął I miejsce. 28 października odbyło się uroczyste rozdanie nagród. Malwinie gratulujemy, jesteśmy z niej bardzo dumni, gdyż jest to wielki sukces dla naszej szkoły.

          • Wycieczka po Ziemi Świętokrzyskiej

          •            27 października uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę po Ziemi Świętokrzyskiej. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach, które stanowi drugi co do wielkości kompleks naukowo-techniczny w Polsce. Atrakcja ta propaguje nowoczesną naukę poprzez zabawę, dając możliwości korzystania z najnowocześniejszego sprzętu interaktywnego i ekspozycji z całego świata. Osią całego obiektu jest zdrowe i dobrze funkcjonujące ciało człowieka. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć tu swoje serce, mózg, szkielet, funkcjonowanie układu krążenia, reakcję na bodźce, zmierzyć ciśnienie, refleks czy koncentrację. Wycieczka była doskonałym uzupełnieniem lekcji biologii i innych przedmiotów przyrodniczych. Wszyscy doskonale się bawili, korzystając z nowoczesnych sprzętów, odkrywając przy tym tajniki nauki. 

                     Po warsztatach udaliśmy się w dalszą podróż, a była to podróż do przeszłości. W Jaskini Raj dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie człowieka w prehistorii, co to jest kras. Efekty procesu krasowienia uczniowie mogli podziwiać na żywo jako piękne stalaktyty, stalagmity, stalagnaty. Aż trudno uwierzyć, że stworzyła je natura.


                     Po wyjściu z jaskini, ciesząc się wspaniałą pogodą i doskonałymi humorami, uczestnicy wycieczki udali się na zamek w Chęcinach. Tam pan przewodnik  opowiadał ciekawe historie związane z zamkiem i jego mieszkańcami. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się zamkowa wieża. Żeby jednak podziwiać Chęciny i okolicę z wysokości, trzeba było się tam wdrapać po krętych schodach. Trudy wchodzenia po „niezliczonej” ilości schodów wynagrodził wszystkim wchodzącym po nich, widok rozciągający się z zamkowej wieży. Niektórzy uczestnicy wycieczki, żądni wrażeń, pozwolili się na własną prośbę „zakuć w dyby”. Zanim zostali „uwolnieni”, dzięki  pomocy kolegów, chętnie pozowali do zdjęć w tej niecodziennej sytuacji.

                     Ostatnim punktem naszej wycieczki był „Dąb Bartek”, którego znaliśmy jedynie z ilustracji. Lekcja przyrody na żywo była dużo ciekawsza. Podziwialiśmy wielkość i olbrzymie konary ”Bartka”, który jak na swój wiek trzyma się znakomicie. Miejmy nadzieję, że dzięki wsparciu człowieka postoi następne 700 lat.

             

                     Niezwykle gościnna i interesująca ziemia świętokrzyska zachęca do kolejnych odwiedzin. Jest tu jeszcze wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

          • VII RADOMSKI TURNIEJ HISTORYCZNYCH GIER PLANSZOWYCH

          •        26 października uczniowie z klasy VIII-ej  wzięli udział VII Radomskim Turnieju Historycznych Gier Planszowych organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Delegatura w Radomiu i  przez zaprzyjaźnioną  Publiczną Szkołą Podstawową  nr 28  im. Adama Mickiewicza w Radomiu.

            Celem turnieju jest popularyzacja planszowych gier historycznych, pokazanie sposobów przekazywania wiedzy historycznej przy okazji dobrej zabawy.

            W turnieju uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach gier: ,,7 w obronie Lwowa”, ,,111 Alarm dla Warszawy”  i  ,,303 Bitwa o Anglię”.  Uczestnicy zawzięcie walczyli przez 6 rund i do ostatniej chwili walka była bardzo wyrównana.

            Rozgrywki turniejowe zakończone zostały następującymi wynikami:

            W grze ,,111 Alarm dla Warszawy” Krzysztof Langer  zajął II miejsce.

            W grze ,,303 Bitwa o Anglię”  Miłosz Siwiarek zajął  IV miejsce.

            W grze ,,7 W obronie Lwowa” Maria Dudzic zajęła  V miejsce.

            Uczniowie  otrzymali wspaniałe nagrody książkowe oraz najnowsze historyczne gry planszowe.

            GRATULUJEMY

        • „Gramy Zmysłami”
          • „Gramy Zmysłami”

          •           Uczniowie klasy III od października 2021r. do maja 2022r. realizują zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami”. Październikowe wyzwanie to „Ścieżka sensoryczna” przygotowana z darów jesieni, która jednocześnie była nawiązaniem do innowacji pedagogicznej „Z przyrodą za pan brat” w kl. I-III. Uczniowie chętnie pokonywali etapy ścieżki, które pobudzały ich zmysły. Podczas wykonywania zadania dzieli się swoimi odczuciami i spostrzeżeniami jakie im towarzyszyły.

        •  „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”
          • „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”

          •           Słowa św. Jana Pawła II stały się hasłem innowacji pedagogicznej realizowanej w październiku w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Polanach.

            Dnia 21 X 2021r., podczas uroczystego apelu, miało miejsce podsumowanie działań.

            Po trudnym czasie pandemii i związanych z nią ograniczeniach radość wszystkich ze spotkania była duża.

            Swoją obecnością apel uświetnili Goście: Ks. Marcin Gregiel oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Polanianki”, które to współtworzyło program artystyczny.

            W czasie naszego wspólnego rozmyślania nad tajemnicami różańca świętego przeplatały się ze sobą historia, śpiew, recytacja, modlitwa oraz prezentacja przepięknych różańców, wykonanych przez zespoły klasowe i przedszkolaków. Wszystko to, na tle urokliwej scenografii, stworzyło harmonijną całość.

            Gdy występy dobiegły końca, głos zabrał ks. Marcin Gregiel, który podziękował uczniom za zaangażowanie oraz wszystkim za włożony wkład.

            Całość zamknęła i podsumowała Dyrektor zespołu, Pani Agnieszka Wasil, która to niezwykle ciepło podziękowała uczniom za podjęcie się zadań. 

            Słowa pochwały skierowała też w kierunku Pań z KGW, którym bardzo gorąco podziękowała za trud, pomoc i za to, że po prostu są.

            Dziękując wszystkim, Pani Dyrektor podkreśliła wartość wspólnej pracy i pomocy.

                „Weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo…”

          • Dzień Edukacji Narodowej i Pasowanie Pierwszaków

          • „Wykształcenie to dobro, którego nikt nie jest w stanie nas pozbawić”

            Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz pracownikom oświaty złożyła Pani Dyrektor oraz uczniowie z klas I-VIII. W podziękowaniu również zostały zaśpiewane piosenki w wykonaniu chóru szkolnego ,,Czerwone korale”.  Do życzeń i piosenki został dołączony pyszny rożek obfitości wykonany przez Samorząd Uczniowski.

            Ślubowanie i pasowanie  klasy  I

                        14 października 2021 r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej.

            Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, grona pedagogicznego, zaproszonych gości, rodziców, uczniów i przedszkolaków zaprezentowali program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia.

            W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrekcja szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!

            Pierwszoklasiści   otrzymali legitymacje szkolne i dyplomy, a także upominki od rodziców , przedszkolaków i  Rady Rodziców.

            Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!

            Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

          • Pamiętamy... Wyjście do lasu w Polanach

          •         Zgodnie z tradycją naszej szkoły  i w tym roku udaliśmy się do pobliskiego lasu, aby oddać hołd tym, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Po przybyciu na miejsce uczniowie umyli pomniki, uporządkowali miejsce wokół oraz zapalili znicze.

                   Po tych czynnościach porządkowych uczniowie wraz z nauczycielami w ciszy i zadumie poddali się modlitwie i refleksji. Na koniec został odśpiewany hymn państwowy.

                Był też czas na wypoczynek, śniadanie i podziwianie uroków lasu. W drodze powrotnej, dbając o nasze wspólne dobro jakim jest las, zbieraliśmy napotkane śmieci. Pogoda była wspaniała.

          • Spotkanie z Policjantem

          • 5 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Policji z Wierzbicy.

            Policjanci przypomnieli zasady bezpieczeństwa jakie należy zachować w drodze do i ze szkoły. Zwrócili uwagę na znaczenie odblasków podczas poruszania się pieszo i na rowerze.

            Omówione zostały również zasady zachowania podczas ataku psów.

            Goście nawiązali do spraw dotyczących odpowiedzialności karnej za swoje czyny oraz cyberprzemocy, która w dzisiejszych czasach może dotknąć każdego z uczniów. Zwrócono uwagę na fakt, że wszystko co pisze się w Internecie pozostaje tam na zawsze.

            Duże zainteresowanie, wśród dzieci i młodzieży, wzbudziły opowiadania o codziennej pracy Policji. Szczególnie ciekawiło ich, jak zostać Policjantem oraz czy jest to trudny zawód.

          • "O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski"

          •          Środa 29 września był trochę  innym dniem niż zwykle dla przedszkolaków i uczniów klas młodszych. Powodem wyjątkowego dnia było spotkanie online z Panem Łukaszem Tartasem, psychologiem dziecięcym i Kotem Amadeuszem, bohaterem książki „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”. Podczas spotkania Pan Łukasz czytał wiersze, dzięki którym dzieci dowiedziały się co trapi Kotka, czego się boi i jak sobie radzi z trudnymi emocjami. Wspólnie z Amadeuszem odbyły gimnastykę, kolorowały przemiłego Kociaka i nauczyły się refrenu piosenki, który tak bardzo im się spodobał, że zechciały wziąć udział w konkursie ogłoszonym przez Pana Łukasza i Kota Amadeusza. Czas spędzony z wyjątkowymi gośćmi dzieci miło wspominają i mają nadzieję na kolejne ciekawe spotkania. #kotamadeusz.

          • Dzień Integracji

          • 22 września 2021roku był Dniem Integracji, wyborów do Samorządu Uczniowskiego i Sprzątania Świata.

            Na początku uczniowie w klasach uczestniczyli we wspólnych grach i zabawach.

            Następnie odbyła się prezentacja uczniów pragnących pracować w szkolnym Samorządzie oraz wybór  ośmiu osób do Rady SU i dwóch opiekunów.

            Kolejnym punktem dnia było sprzątanie terenu wokół szkoły w związku z akcją Sprzątanie Świata.

            Później uczniowie brali udział w grach sportowych na świeżym powietrzu.

            Na zakończenie wyczerpującego dnia posilali się kiełbaskami z ogniska przygotowanego przez rodziców. Zmęczeni i zadowoleni wrócili do domów.

          • XXVIII RAJD SKÓRZANYCH ,,WĘDRÓWKA Z PEDAGOGIEM”

          •  Z wielką radością i długim oczekiwaniem na wędrówkę 17 września 2021 roku wzięliśmy udział w Rajdzie Skórzanych ,, Wędrówka z Pedagogiem”. W strugach deszczu pokonaliśmy 12 kilometrową trasę ze stacji PKP Szydłowiec do Jastrzębia nad zalew (powiat szydłowiecki). Z dobrym humorem, z nowymi przyjaźniami i nadzieją na ponowne wędrowanie zakończyliśmy rajd.

            Do zobaczenia na trasie!

          • Uniwersytet Dzieci ,,Ekologia. Jak chronić środowisko."

          • W ramach programu Uniwersytet Dzieci nasi uczniowie z klasy III uczestniczą w projekcie ,,Ekologia. Jak chronić środowisko”. Pierwsze zajęcia miały na celu trenowanie umiejętności pracy zespołowej i osiągania kompromisu. Zadaniem każdej grupy było przygotowanie ,,jajkodromu”. Kreatywność naszych podopiecznych była ogromna i wszystkie jajka bezpiecznie wylądowały na ziemi. Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć.

          • 15 września Międzynarodowy Dzień Kropki

          •  

                     Obchody Dnia Kropki zostały zainspirowane powieścią P. Reynoldsa który napisał książkę ,,The dot". Jest to opowiadanie o kropce która, zmieniła świat małej Vashti. Dzięki kropce dziewczynka uwierzyła w siebie. Dlatego jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.  W naszej szkole starsi uczniowie przybliżyli historię małej Vashti czytając młodszym kolegom i koleżankom. W klasach IV - VIII uczniowie wykonywali prace plastyczne metodą kropki. Była również możliwość zrobienia sobie zdjęć w ramce z kolorowych kropek.

          • Inauguracja roku szkolnego 2021/2022

          •           Dnia 1 września w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2021/2022. Jak co roku, nowy rok szkolny rozpoczęto mszą w kaplicy pod wezwaniem św. Wojciecha, po czym uczniowie wra z rodzicami, nauczycielami  udali się do szkoły.

                       Tradycyjnie, jako gospodarz szkoły, przemawiała Pani Dyrektor Agnieszka Wasil witając serdecznie grono pedagogiczne, rodziców, uczniów oraz pierwszoklasistów.

                    W tym dniu przypada 82 rocznica wybuchu II wojny światowej. Przypomnieliśmy te tragiczne wydarzenia oglądając prezentację i słuchając utworów muzycznych, następnie uczciliśmy minutą ciszy poległych.

            Zapoznaliśmy uczniów z bezpieczeństwem sanitarnym.

                  Po uroczystości inauguracyjnej uczniowie z radością spotkali się w salach lekcyjnych z wychowawcami i kolegami. Podczas tych krótkich spotkań zapoznali się m. in. z planem zajęć i podzielili wrażeniami z minionych wakacji.

            Życzymy wszystkim owocnego roku szkolnego!

        • Inauguracja roku szkolnego 2021/2022
          • Inauguracja roku szkolnego 2021/2022

          • Drodzy rodzice, uczniowie, przedszkolaki

            Informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się 1.09.2021r.

            •  Msza Św. o godzinie 8.00 w Kaplicy pw. Św. Wojciecha w Polanach;
            •  po  mszy zapraszamy na apel na salę gimnastyczną
            • po apelu spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach ok. godz. 9.00

            Przypominamy o reżimie sanitarnym, w szczególności o zachowaniu dystansu i zakładaniu maseczek w częściach wspólnych w szkole i przedszkolu.

             

        • Bezpieczne wakacje
          • Bezpieczne wakacje

          • Ze względu na sytuację epidemiologiczną w czasie trwania tegorocznych wakacji nadal obowiązuje zachowanie zasad bezpieczeństwa związanych z trwającą pandemią koronawirusa. Aby nasz wypoczynek letni był bezpieczny nie możemy zapomnieć szeregu zasad bezpieczeństwa.

            Zachęcamy wszystkich uczniów do obejrzenia prezentacji na temat bezpiecznego spędzania wakacji

            Bezpieczne_Wakacje(1).pptx​​​​​​​

        • OGŁOSZENIE
          • OGŁOSZENIE

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Polanach rozpoczne się o godzine 8.00  Mszą Świętą  w Kaplicy w Polanach. Po jej zakończeniu w szkole nastąpi  spotkanie z wychowawcami, rozdanie świadectw, nagród i wyróżnień.