• List Ministra Edukacji Narodowej  i Głównego Inspektora Sanitarnego do rodziców
          • List Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego do rodziców

          •  

            MINISTER

            EDUKACJI NARODOWEJ

            Dariusz Piontkowski

                 

            GŁÓWNY INSPEKTOR

            SANITARNY

            Jarosław Pinkas

                     

            Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie,

                        gorąco zachęcamy do zainstalowania na telefonach komórkowych aplikacji ProteGO Safe. To narzędzie, które informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa i umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna.

            ProteGO Safe – jak to działa?

            ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie
            z koronawirusem. Jeśli użytkownik z Państwa otoczenia zachoruje, otrzymają Państwo odpowiednie powiadomienie. Aplikacja informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. 

            ProteGO Safe to także wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdą Państwo komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

            Aplikacja składa się z dwóch modułów:

            • pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia, jest to „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy,
            • drugi to skanowanie otoczenia i komunikowanie o ryzyku kontaktu z wirusem.

            Test oceny ryzyka w aplikacji ProteGO Safe

            Test oceny ryzyka to prosta ankieta stworzona przez lekarzy. Po weryfikacji odpowiedzi system wskaże grupę ryzyka, a Państwo otrzymają konkretną rekomendację zachowań. Dzięki temu dowiedzą się Państwo, co robić dalej i gdzie, w razie potrzeby, szukać pomocy. 

            Dziennik zdrowia

            ProteGO Safe umożliwia także prowadzenie dziennika zdrowia, czyli regularnego zapisywania informacji o samopoczuciu i kondycji zdrowotnej. Dziennik może być niezwykle pomocnym narzędziem dla lekarzy, gdyż ułatwia przekazanie informacji o rozwoju objawów u chorego, schorzeniach współistniejących czy przyjmowanych lekach. Dzięki dziennikowi zdrowia zyskują Państwo szansę na szybszą diagnozę oraz wybór odpowiedniego schematu leczenia. 

            Bezpieczeństwo z ProteGO Safe

            Jak pokazują badania, izolacja zakażonych oraz wykorzystanie aplikacji takich jak ProteGO Safe (typ exposure notification) mogą znacząco zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Warunek skuteczności jest jeden – z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób.

             

            Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie, przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Jesteśmy przekonani, że wspólne i odpowiedzialne działania pozwolą ograniczać ryzyko szerzenia się wirusa, dlatego jeszcze raz zachęcamy do zainstalowania ProteGO Safe. Szczegółowe informacje na temat aplikacji znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/protegosafe.

            Z wyrazami szacunku

            Dariusz Piontkowski                                                         Jarosław Pinkas

            Minister Edukacji Narodowej                                         Główny Inspektor Sanitarny

        • Rolniku, przygotuj się do spisu!
          • Rolniku, przygotuj się do spisu!

          • Już wkrótce w całej Polsce rozpocznie się Powszechny Spis Rolny – obowiązkowy dla każdego użytkownika gospodarstwa rolnego. Oto odpowiedzi na podstawowe pytania związane z tym ważnym badaniem. Bo nawet w naszym mieście mieszkają rolnicy objęci obowiązkiem udziału w Powszechnym Spisie Rolnym.  

            Kiedy odbędzie się spis rolny? Spis rozpocznie się 1 września i potrwa 3 miesiące, do 30 listopada 2020 r. Dane będą zbierane wg stanu na 1 czerwca 2020 r.

            Kto musi się spisać? Spisowi podlegają faktyczni użytkownicy gospodarstw rolnych. Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego otrzyma list od Prezesa GUS. Oprócz informacji o obowiązku spisania się, list będzie zawierać ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej. Dlatego to pismo należy zachować aż do momentu spisania się!

            Jak się spisać? W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 przewidziano trzy metody do wyboru.

            Samospis internetowy to kluczowa metoda spisowa i o niej w pierwszej kolejności powinni pomyśleć rolnicy. Jest to metoda wygodna, ponieważ spisać się można samodzielnie w domu przez komputer lub telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie momencie. Dla rolników, którzy nie posiadają komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, planowane jest przygotowanie na czas spisu Gminnego Punktu Spisowego.

            Jeśli rolnik z jakichś ważnych powodów nie może lub nie chce spisać się przez Internet, powinien zadzwonić na infolinię spisową (pod numer 22 279 99 99) i spisać się przez telefon.

            Rolnik, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji (Internet lub telefon), może spodziewać się wizyty rachmistrza. Rolnicy powinni pamiętać, że w takim przypadku nie będą już mogli odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć tego na inny termin. Rachmistrze rozpoczną pracę 1 października 2020 r.

            Dlaczego spis rolny jest potrzebny? Powszechny Spis Rolny jest organizowany co 10 lat. Jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej mające wpływ na opłacalność ich produkcji.

            Gdzie szukać informacji? Podstawowym źródłem informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 jest strona internetowa https://spisrolny.gov.pl/. Warto też na bieżąco śledzić stronę internetową lub konta społecznościowe (Facebook) urzędu gminy oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.

            Ponadto od 17 sierpnia 2020 r. wsparcie i pomoc uzyskamy dzwoniąc na infolinię spisową pod numer: 22 279 99 99.

            Więcej informacji o spisie na stronie https://spisrolny.gov.pl/

             

            Chcesz zapytać o spis rolny? Zadzwoń!

            Od 17 sierpnia pod numerem 22 279 99 99 będzie działać specjalna infolinia Powszechnego Spisu Rolnego 2020.

            W sierpniu uruchomiony zostanie nowy kanał infolinii statystycznej (nr 1) poświęcony informacjom o Powszechnym Spisie Rolnym 2020. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości komunikacji wszystkich mieszkańców zainteresowanych informacjami o terminach, metodach spisowych i zakresie pytań formularza spisowego.

            We wrześniu infolinia umożliwi również przeprowadzenie spisu przez telefon. Użytkownicy gospodarstw rolnych, którzy z ważnych powodów nie skorzystają z obowiązkowego samospisu internetowego, będą mogli spisać się podczas rozmowy z rachmistrzem telefonicznym.

            Więcej informacji o spisie na stronie https://spisrolny.gov.pl

            Powszechny Spis Rolny 2020 – jakie będą pytania?

            Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem pozwalającym dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo, a zebrane dane posłużą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych. Dlatego udział w spisie oraz udzielenie dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi jest w najlepszym interesie samych rolników.

            Formularz spisowy Powszechnego Spisu Rolnego  jest podzielony na 11 działów. Należy pamiętać, że nie wszystkie pytania, czy nawet całe działy będą dotyczyć danego gospodarstwa rolnego.

            Spis rolny zostanie przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r, ale pytania spisowe będą dotyczyć stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. lub za okres 12 miesięcy liczony od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie. Warto poświęcić chwilę na przypomnienie sobie i przygotowanie niezbędnych informacji przed rozpoczęciem spisu.

            Zakres tematyczny formularza spisowego (działy):
            – użytkowanie gruntów;
            – powierzchnia zasiewów;

            – zwierzęta gospodarskie;

            – nawożenie;

            – ochrona roślin;

            – budynki gospodarskie;

            – ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze;

            – działalność gospodarcza;

            – struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego;

            – aktywność ekonomiczna;

            – chów i hodowla ryb.

             

            Szczegółowy opis poszczególnych działów: https://spisrolny.gov.pl/warto-wiedziec#sppb-addon-wrapper-1595423106376  

            WAŻNE! W spisie nie będzie pytań o majątek rolników ani o wysokość dochodów. W przypadku dochodów wymagane będzie tylko podanie informacji, jaki w przybliżeniu procentowy udział stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.

            Więcej informacji o spisie na stronie https://spisrolny.gov.pl

          • Zmiana podręczników do religii

          • Drodzy Rodzice i uczniowie klasy 1 i 5. Jest zmiana podręczników do religii dla klasy 1 i (5 - wraz z zeszytem).

            Klasa 1- Bóg naszym Ojcem pod redakcją księdza Łabendowicza.

            Klasa 5- Bóg poszukuje człowieka pod redakcją księdza Łabendowicza.

            Jeśli podręczniki są już zakupione, niech zostaną.

            Za niedogodność przepraszam - Kacprzak Marzena.

          • Konkurs dla dzieci na rymowankę o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym


          • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że na stronie internetowej www.krus.gov.pl został ogłoszony Konkurs dla dzieci na rymowankę o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym. Uczestnikami mogą być dzieci w wieku 11- 14 lat, których przynajmniej jeden rodzic/opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki (min. 5, max. kilkanaście wersów)promującej prawidłowe nawyki i zachowania dzieci związane z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzującej Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie należy powierzać dzieciom poniżej 16 lat i przesłanie jej wraz z formularzem zgłoszeniowym do dnia 31.08.2020 r. do godz. 24:00 na adres e-mail: rymowanka@krus.gov.pl. W temacie e-mail należy wpisać: Konkurs na rymowankę - Imię i Nazwisko dziecka. Szczegółowe informacje i Regulamin Konkursu zostały zamieszczone na stronie internetowej kasy: www.krus.gov.pl

            Poniżej znajduje się link do plakatu konkursu   Plakat_konkurs_rymowanki.pdf

          • Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

          • Szanowni Państwo,

            w związku ze specyficznymi warunkami, w jakich przyszło nam organizować uroczystość zakończenia bieżącego roku szkolnego, przesłałam szczegółowe informacje dotyczące wydawania świadectw szkolnych oraz świadectw ukończenia naszej szkoły w dniu 26 czerwca 2020 r.

             Zakończenie roku szkolnego 2019/2020:

            • Msza Św. o godzinie 8 w Kaplicy św. Wojciecha w Polanach;
            • Rozdanie świadectw w klasach ok. godz. 8.30

            Uczniowie zachowując bezpieczne odstępy, będą wchodzić pojedynczo do szkoły i udawać się do wyznaczonych klas:

            • kl. I – sala nr 7
            • kl. II – sala nr 5
            • kl. III – sala nr 1
            • kl. IV – sala nr 4
            • kl. V – sala nr 8
            • kl. VI – sala gimnastyczna
            • kl. VII – sala nr 6
            • kl. VIII – sala nr 3

            Poniżej przedstawiam Państwu najważniejsze zasady dotyczące przebiegu dnia 26 czerwca:

            • po świadectwo zgłosić się może wyłącznie uczeń zdrowy;
            • odbiór świadectw w dniu 26 czerwca 2020 r. jest możliwy według przedstawionych zasad i jest całkowicie dobrowolny, co oznacza, że nie ma obowiązku odebrania świadectwa w tym dniu;
            • do szkoły wchodzą tylko uczniowie. Szanownych rodziców bardzo prosimy o pozostanie na zewnątrz;

            ŚWIADECTWA BĘDZIE MOŻNA ODEBRAĆ RÓWNIEŻ W INNYM TERMINIE, KTÓRY NALEŻY USTALIĆ TELEFONICZNIE Z SEKRETARIATEM LUB MOŻE BYĆ ODEBRANE PRZEZ STARSZE RODZEŃSTWO
             

            Pozdrawiam Państwa życząc zdrowia i spokojnego wypoczynku podczas wakacji.

            Z wyrazami szacunku,

            Agnieszka Wasil

          • Informacje dla rodziców oraz zasady dla uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty w czerwcu 2020 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Polanach

          • na podstawie wytycznych przeciwepidemicznych CKE, GIS oraz MEN  w związku z przeprowadzeniem egzaminów z dnia 15 maja 2020 r.

            1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną, która ponadto dokonała przed wyjściem z domu pomiaru temperatury i nie przekroczyła ona 37⁰C. Każdy uczeń wchodzący na teren budynku szkoły może mieć kontrolnie zmierzoną temperaturę bez jej odnotowywania.
            2. Uczeń nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie
              lub izolacji w warunkach domowych albo sam jest objęty kwarantanną lub izolacją
              w warunkach domowych.
            3. Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż przystępujący
              do egzaminu lub osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminu.
            4. Na egzaminie każdy uczeń korzysta z własnych przyborów piśmienniczych i linijki
              w przypadku egzaminu z matematyki.  Nie można pożyczać przyborów od innych.
            5. Uczeń może przynieść na egzamin własną butelkę z wodą i stawia ją na podłodze,
              przy nodze stolika by przypadkowo nie zalać arkusza egzaminacyjnego.
            6. Czekając na wejście do szkoły, po wejściu do szkoły albo sali egzaminacyjnej uczniowie zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
            7. Aby uniknąć tworzenia się grup uczniów przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu uczniowie są zobowiązani przestrzegać zasad wprowadzonych przez dyrektora szkoły tj.:
              1. stawić się w szkole na godzinę wyznaczoną przez dyrektora szkoły tj. godz. 8:30;
              2. wchodzić do szkoły wyznaczonym wejściem i przemieszczać się zgodnie z zaleceniami nauczycieli nadzorujących wpuszczanie uczniów do poszczególnych sal;
              3. skorzystać z szatni pozostawiając tam ewentualne okrycie wierzchnie oraz telefon komórkowy w foliowej opisanej imieniem i nazwiskiem reklamówce, którą zapewni szkoła;
              4. po wyjściu z szatni kierować się do sal, w których odbędzie się egzamin;
              5. przed wejściem do sali egzaminacyjnej odbywa się losowanie numeru stolika. Losowania dokonuje przewodniczący zespołu nadzorującego przebieg egzaminu;
              6. przed rozpoczęciem pracy z arkuszem uczniom zostanie przypomniane, że na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym nauczyciel przypomni im o przeniesieniu odpowiedzi na kartę odpowiedzi;
              7. po zakończeniu pracy z arkuszem uczeń ma dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia  odpowiedzi na kartę odpowiedzi;
              8. po zakończeniu egzaminu opuścić szkołę i nie gromadzić się przed nią, a wrażeniami po egzaminie dzielić się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów lub telefonicznie.
            8. Uczeń wchodzący do szkoły ma obowiązek zdezynfekować ręce korzystając
              z przygotowanego przez szkołę płynu. Płyn do dezynfekcji rąk będzie również dostępny
              w każdej sali egzaminacyjnej.
            9. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie uczniowie z zakrytymi ustami i nosem
              (maseczką jedno lub wielorazową, materiałem a w przypadku uczniów, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa w przyłbicy. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły. Uczeń będzie mógł zdjąć maseczkę dopiero w sali egzaminacyjnej podczas pracy z arkuszem, jednak – jeżeli uzna to za właściwe – może mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu.
            10. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić ucznia o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
            11. Uczeń jest zobowiązany podczas egzaminu zakrywać usta i nos kiedy:
              1. podchodzi do niego nauczyciel, aby rozdać arkusz egzaminacyjny lub odpowiedzieć
                na zadane przez niego pytanie,
              2. wychodzi do toalety,
              3. kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
            12. Uczeń jest zobowiązany pamiętać o:
              1. zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi;
              2. niedotykaniu dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzeganiu higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką;
              3. konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
            13. Uczeń nie może wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy. Telefon komórkowy najlepiej zostawić w domu.
            14. Uczeń może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy
              z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu
              (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
            15. Jeżeli uczeń podczas egzaminu przejawia niepokojące objawy choroby, jego egzamin zostaje przerwany i zostaje odizolowany w odrębnym pomieszczeniu.
            16. Uczniowie chorujący na alergię albo inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie zobowiązani są do dostarczenia najpóźniej w dniu egzaminu zaświadczenia lekarskiego, aby członkowie zespołu nadzorującego egzamin nie zinterpretowali tych objawów jako „niepokojące” i nie odizolowali ucznia.
          • Konsultacje 01.06-05.06

          • Język angielski kl. VIII 03.06.2020r. godz. 11.45 sala nr 4

            Język polski kl. VIII 05.06.2020r. godz. 10.00 sala nr 6 I grupa, 10.45 - sala nr 7 II grupa

            Matematyka kl. VIII 05.06.2020r. godz. 10.00 sala nr 7 II grupa, 10. 45 - sala nr 6 I grupa

             

            Konsultacje 25.05-29.05

            Język angielski kl. VIII .05.2020r. godz. 11.45 sala nr 4

            Język polski kl. VIII 29.05.2020r. godz. 10.30 sala nr 4

            Matematyka kl. VIII 29.05.2020r. godz. 10.00 sala nr 4

          • MAZOWIECKA POLICJA APELUJE!

          • NOWY_Apel_Koronawirus.pptx


            Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

            W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

            Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

            Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.

            Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.

            Wyłączeni z tego obowiązku będą:

            - rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),

            - a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

            Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich. 

            Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do przebywania, przemieszczania i gromadzenia się ludzi, w tym młodzieży i rodziców z dziećmi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie. 

            Prosimy o respektowanie nowych zasad bezpieczeństwa! Uczulmy także dzieci i młodzież na przestrzeganie tych zasad!

            Brak respektowania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej może skutkować pociągnięciem Państwa do odpowiedzialności prawnej.

            Pozwoli to nam wszystkim uniknąć bądź zminimalizować ryzyko zarażenia.


            Drodzy uczniowie!
            Mazowiecka Policja apeluje:

            W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

            Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych.

            Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego. 

            Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!

            Unikajcie miejsc publicznych!

            Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!

          • Ogłoszenie

          • Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

             

            W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży apeluje o wzmożenie nadzoru nad pociechami. W tym trudnym dla wszystkich okresie, szczególnie istotne jest, aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach.

            Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia

            Państwa i Waszych bliskich.

             

             Drodzy uczniowie!

            W związku z sytuacją występowania korona wirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o Wasze bezpieczeństwo apeluje o stosowanie się do zaleceń. Bardzo istotne jest, abyście w tym trudnym dla Wszystkich okresie zaniechali kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikali miejsc publicznych oraz pozostali w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia, nie tylko Was, ale i Waszych bliskich.

          • INFORMACJE DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

          • Szanowni Państwo,

            sytuacja, w której obecnie się znajdujemy jest szczególna i wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji oraz współpracy. Nauka na odległość jest dziś koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie.

            Rodziców proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Zdaję sobie sprawę z tego, ile trudu wkładacie w wychowywanie i edukację swoich dzieci, szczególnie teraz, kiedy wielu z nich łączy swoją pracę zawodową ze wsparciem dzieci w zdalnej nauce.

            W tej wyjątkowej sytuacji niezbędne jest dziś współdziałanie oraz mobilizacja dyrektora szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów. Wzajemna współpraca i odpowiedzialne podejście do kształcenia na odległość, to klucz do efektywnego organizowania czasu uczniów w domu.

            Szanowni Rodzice,

            w tej nietypowej sytuacji, wychowawcy i nauczyciele Państwa dzieci wciąż wypełniają swoje zadania, chociaż w zmienionej formie. Pozostają otwarci na współpracę z Wami. Cały czas za pośrednictwem przekazywanych zadań, inspiracji, uwag, mają wpływ na proces rozwoju Państwa dzieci.

             

            DLA RODZICÓW

             

            Drodzy Rodzice!

            Nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby w różnych formach kontynuować nauczanie na odległość. W obecnej sytuacji Państwa rola – rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w uczeniu się w domu – nabiera nowego znaczenia.

            Zachęcamy do podjęcia współpracy i komunikowania się ze szkołą w zakresie organizacji zdalnego nauczania, jeżeli to możliwe również do udzielania pomocy nauczycielom i uczniom szkoły.

            Przekazujemy kilka wskazówek, które mogą być pomocne w kształceniu na odległość. Narzędzia i aplikacje wykorzystywane do kontynuowania nauki na odległość, mogą także wspierać rozwijanie pasji oraz zainteresowań Państwa dzieci i na stałe stać się ważnym elementem ich kształcenia.

            Rodzicu,

            1.W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale także na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka oraz na odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych.

            2.Zaplanuj czas dziecka i podziel go na np. cztery grupy:

            a. edukacja – będą to np.: indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, zajęcia prowadzone przez nauczyciela on-line(w czasie rzeczywistym) oraz inne formy nauki ucznia (w tym wykonywanie prac domowych, ćwiczeń, lektura),

            b. sport – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym proste rozgrzewki/rozciągania,

            c. dom – to obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być

            zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach), obowiązki, czasem najbardziej żmudne mogą być atrakcyjne, bo jest to czas spędzony wspólnie z rodziną,

            d. rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe.

            3. Nauka w domu, w sposób bardziej samodzielny, staje się rzeczywistością.

            Zachęcaj swoje dziecko do samodzielnej pracy.

            4.Pozostań w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami. Udostępnij im swój numer telefonu, adres mailowy, korzystaj z dziennika elektronicznego, sprawdzaj stronę internetową szkoły.

            5.Zgłaszaj szkole na bieżąco swoje spostrzeżenia i wnioski, w szczególności dotyczące przebiegu uczenia na odległość, np. trudności techniczne, zasoby i możliwości sprzętowe dostępne dla Twojego dziecka.

            6.Pomóż dziecku, szczególnie w przypadku dzieci młodszych, zorganizować warunki do nauki w domu – kącik, pomieszczenie, dostęp do komputera, tablet itd.

            7.Wspólnie z dzieckiem ustalcie godziny nauki, przeplatane odpoczynkiem (zabawa, sport, rozrywka) lub innymi aktywnościami, np. prace w domu na rzecz rodziny.

            8.Zachęcaj dziecko do systematycznego uczenia się. Nagradzaj za pilność, systematyczność i samodzielną naukę.

            9.Pomóż dziecku w pobieraniu materiałów, zrozumieniu poleceń. Motywuj do samodzielnego rozwiązania zadań, doradź, w jaki sposób ma przechowywać pobrane materiały i swoje rozwiązania.

            10.Jeżeli Twoje dziecko zdaje w tym roku egzamin ósmoklasisty zachęć do skorzystania z materiałów publikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, w tym z próbnych testów.

            11.Zwróć szczególną uwagę dziecka na bezpieczne korzystanie z Internetu. Przydatne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci znajdziesz w dalszej części poradnika, jak również na stronie

            https://ose.gov.pl/pakiety-edukacyjne

            12.Nadzoruj działania dziecka w sieci i rozmawiaj z nim o podejmowanych przez nie aktywnościach.

            13.Sprawdź komunikaty publikowane na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczące planowania i realizacji nauki zdalnej:

            https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna

            https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu

            https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online

             

            DLA UCZNIÓW

             

            Drogi Uczniu!

            Szkoła, do której uczęszczasz, dostosowując się do sytuacji związanej z ogłoszonym stanem epidemii, wprowadza nauczanie na odległość, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii do zdalnego prowadzenia zajęć. Dyrektor szkoły organizuje cały proces nauczania na odległość, a nauczyciele przygotowują dla Ciebie materiały i aktywności. To jest czas, gdy umiejętności, które nabyłeś samodzielnie, korzystając np. z serwisów społecznościowych na smartfonie, tablecie, komputerze lub w szkole podczas lekcji informatyki, mogą wprowadzić Cię na wyższy poziom wykorzystania nowoczesnych technologii.

                   Jeśli masz jakiekolwiek trudności, np. z dostępem do sygnału Internetu, skontaktuj się ze szkołą (np. telefonicznie) – poinformuj ją o swoich problemach. Pamiętaj, że jesteś członkiem społeczności klasowej i to, że musisz przebywać w domu nie oznacza, że jesteś poza swoją klasą szkolną.

            Przeczytaj nasze porady. Pomogą Ci one efektywnie uczyć się i rozwijać swoje zainteresowania:

            1.Samodzielnie lub z pomocą rodziców zorganizuj swoje miejsce i ustal czas pracy:

            a. zapoznaj się z informacjami przesłanymi przez dyrektora szkoły/wychowawcę/nauczycieli poszczególnych przedmiotów na temat

            sposobów i narzędzi, które będą wykorzystywane do prowadzenia nauczania,

            b. jeśli masz rodzeństwo w wieku szkolnym, a w domu nie ma odpowiedniego sprzętu dla każdego z Was, Twoi rodzice powinni skontaktować się z szkołą (Waszymi wychowawcami) oraz ustalić z nimi plan i sposób Waszej pracy,

            c. zapoznaj się z instrukcjami przekazanymi przez wychowawcę/nauczycieli, jak pobrać materiały do nauki,

            d. pamiętaj, że w razie potrzeby możesz napisać sam lub z pomocą rodziców maila do nauczyciela z prośbą o przedłużenie terminu wykonania danego zadania/aktywności,

            e. przyda Ci się komputer, tablet lub smartfon z kamerą internetową, słuchawkami i mikrofonem – sprawdź działanie tych urządzeń na przykładowym połączeniu ze swoimi rówieśnikami lub innymi osobami; przygotuj również swoje zeszyty i podręczniki, gdyby potrzebna była dodatkowa notatka poza materiałami elektronicznymi,

            f. jeśli zajęcia są prowadzone on-line, czyli w czasie rzeczywistym, pamiętaj, aby kilka minut wcześniej zalogować się w odpowiednim miejscu.

            2.Uczestnicz aktywnie w zdalnym nauczaniu. Początkowo taka forma nauki może budzić Twoją obawę, szybko jednak przekonasz się, że jest ona bardzo przystępna i atrakcyjna:

            a. zapoznaj się ze wszystkimi materiałami przygotowanymi i przekazanymi Ci przez nauczyciela, a także z terminami wykonania zadań oraz sposobami przekazania rozwiązań,

            b. sprawdź, w jaki sposób możesz zadawać nauczycielowi pytania lub uczestniczyć w dyskusji,

            c. uważnie czytaj polecenia – jeśli masz wątpliwości, wykorzystaj dostępne formy komunikacji, by wyjaśnić je z nauczycielem,

            d. odważnie udzielaj odpowiedzi i zadawaj pytania przez sieć, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej formy grzecznościowej przy ich formułowaniu,

            e. staraj się maksymalnie wykorzystać czas nauki i nie przedłużaj niepotrzebnie czasu spędzonego przy komputerze.

            3.W miarę możliwości systematycznie odrabiaj zadania domowe i wykonuj wymagane przez nauczyciela aktywności:

            a. sprawdź termin wyznaczony przez nauczyciela na wykonanie zadania,

            b. jeśli Twoje rozwiązanie wymaga przygotowania pliku, zapisz go w wymaganym formacie, sprawdź objętość pliku – jeśli jest on zbyt duży zastosuj metody kompresji poznane na lekcjach informatyki lub poproś o pomoc rodzica, nauczyciela, prześlij rozwiązanie w wyznaczonym terminie i upewnij się, czy plik dotarł do nauczyciela,

            c. wykonaj inne wymagane przez nauczyciela aktywności, przestrzegając ustalonych terminów, a w przypadku niemożności wykonania zadania poproś go o pomoc w rozwiązaniu napotkanego problemu.

            4.Staraj się rozszerzać swoje wiadomości, wyszukując dodatkowe informacje w Internecie na zadany temat. Pamiętaj, aby nie kopiować gotowych rozwiązań i tekstów. Przekazuj nauczycielowi tylko Twoje autorskie rozwiązania i materiały.

            5.W zorganizowany sposób przechowuj pliki z rozwiązaniami zadań z poszczególnych przedmiotów. W przypadku trudności poproś o pomoc nauczyciela, rodziców lub kolegów.

            6.Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa w Internecie i higieny pracy z komputerem/innymi urządzeniami. Informuj rodziców (opiekunów) o wszystkich sytuacjach, które wzbudziły Twój niepokój.

            7.Pomagaj swoim kolegom i nauczycielom, jeśli mają trudności techniczne.

            8.Jeżeli zdajesz w tym roku egzamin ósmoklasisty skorzystaj z materiałów publikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, w tym z próbnych testów. Pomogą Ci one lepiej przygotować się do egzaminu.

             

            PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

            Planuje się, że Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni szkołom materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty. Szczegółowy harmonogram i sposób przeprowadzenia egzaminu próbnego zostaną ogłoszone na stronach internetowych CKE i MEN. Arkusze zostaną zamieszczone na stronach internetowych CKE, OKE i MEN do pobrania przez uczniów.

             Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni korzystają z arkuszy egzaminacyjnych dostosowanych do ich potrzeb. Uczniowie będą mogli:

            a. przesłać rozwiązania zadań otwartych do nauczyciela, który uczy ich danego przedmiotu; w przypadku przedmiotów przyrodniczych, w których problemem może być zapisywanie skomplikowanych wzorów i formuł, uczniowie mogą zrobić zdjęcie rozwiązania zapisanego odręcznie i przesłać taką fotografię do sprawdzenia;

            b. sprawdzić poprawność odpowiedzi i spróbować ocenić swoją pracę samodzielnie, korzystając ze szczegółowych zasad oceniania, które zostaną opublikowane w terminie wskazanym w komunikacie dyrektora CKE.

            Niezależnie od tego, które z rozwiązań zostanie wybrane, warto omówić z uczniami albo same zadania i przykładowe rozwiązania, albo rozwiązania uczniowskie. Można to zrobić, wykorzystując narzędzia internetowe, np.:

            1.organizując spotkanie on-line z wykorzystaniem wybranego narzędzia telekonferencyjnego,

            2.zakładając grupę na platformie edukacyjnej,

            3.prowadząc z uczniami „rozmowę” w formie tworzonego wspólnie dokumentu na jednej z dostępnych platform umożliwiających wspólną pracę.

            Korzystając z tych form i narzędzi pracy trzeba pamiętać o bezpieczeństwie w sieci.

          • APEL DO RODZICÓW

          • Warszawa 13 marca 2020 r.

             

            APEL DO RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH

            w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych

            w dniach 12 – 25 marca 2020 r.

             

            W związku z nasileniem zachorowań na COVID-19 decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca 2020 r. zawieszone zostały zajęcia dydaktyczno-wychowawcze

            w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych (publicznych i niepublicznych).

            Działanie to ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem.

            W związku z powyższym oraz sygnałami zgłaszanymi do stacji sanitarno-epidemiologicznych

            o sytuacjach niewłaściwego zachowania Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje, o:

            • dopilnowanie, aby ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne, dzieci i młodzież w tym okresie pozostały w domu, nie przemieszczały się, ograniczyły przebywanie w miejscach publicznych, gdzie mogą być duże skupiska ludzi (komunikacja publiczna, centra handlowe, kluby, itp.),
            • zwrócenie uwagi na możliwość organizowania przez uczniów spotkań towarzyskich (tzw. „koronaparty”, „domówek” itp.) i zakazanie swoim dzieciom spędzania czasu wolnego w takiej formie,
            • przestrzeganie zasad higieny osobistej (w tym higieny kaszlu i kichania oraz czystości rąk), a także systematycznego sprzątania i czystości pomieszczeń gospodarstwa domowego,
            •  stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego,
            •  śledzenie na bieżąco komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej o sytuacji epidemiologicznej w kraju.
          • Informacja dla rodziców

          • Decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
            Od 12 do 25 marca (środa) br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje w dniach 12 i 13 marca ograniczone do zajęć opiekuńczych a od 16 marca zawieszone. Oznacza to, że w tym okresie szkoły nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

            Dnia 12 i 13 marca br. to dni, w których we wszystkich szkołach nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze. Wskazane jest aby uczniowie którzy mają zapewnioną opiekę pozostali w domach.

            Od poniedziałku, 16 marca br.  uczniowie nie przychodzą do szkoły. 

            Szczegółowe informacje na stronie MEN:  https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

            Rodzicom  dziecka do 8. roku życia w przypadku nieprzewidzianego  zamknięcia szkoły należy
            się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust.1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych
            z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U.2017, poz. 1368).

        • 1 MARCA  DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
          • 1 MARCA DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          •            10 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta Akademia poświęcona Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

            Swą obecnością nadali uroczystości powagi przedstawiciele władz lokalnych: 

            Pan Kazimierz Szczęsny – przewodniczący Rady Gminy i sołtys Polan, Pan Sławomir Lisek – Z-ca przewodniczącego i  Radny Pomorzan oraz Suliszki.                                                                             Szczególną  obecnością zaszczycili nas pasjonaci historii:

            p. Konrad Gałka – nauczyciel historii, który pięknie wprowadził nas w historię pana Antoniego Rutkowskiego ps. ,,Apollo”, p. Artur Jędrzejczak, p. Stanisław Feber, p. Krzysztof Sitkowski oraz p. Ryszard Sitkowski.

                   Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie wprowadzili nas w temat : Kim byli Żołnierze Wyklęci? oraz zaprezentowali zdjęcia:  A ty jakich masz idoli? przedstawiając sylwetki Polskich Bohaterów. W wielkiej  zadumie i powadze oddaliśmy Cześć Pamięci Żołnierzom Wyklętym  minutą ciszy.                           

                   Nasz szkolny chór pod kierunkiem pani Marzeny Kacprzak uświetnił uroczystość swoim śpiewem, patriotycznymi pieśniami  ,, Rozszumiały się wierzby płaczące” , ,,Dziewczyna z granatem”. Na koniec odśpiewaliśmy hymn szkolny.

                        Dla całej społeczności szkolnej była  to niezwykła lekcja historii. Uczniowie mieli możliwość dotknięcia broni z czasów wojennych, obejrzenia  mundurów polskich a także sfotografowania się  ze szczególnymi  gośćmi.