• Konkursy plastyczne

          • Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Polanach wzięli udział w konkursie plastycznym na temat ”Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz.” Organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Radomiu.

            Drugim konkursem, w którym uczniowie naszej szkoły wzięli udział był konkurs plastyczny na plakat i hasło promujące „Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym’’. Konkurs organizował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu.

            Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w tych konkursach czekają na ogłoszenie wyników.

          • Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii”

          •                 5 marca 2020r. odbył się finał Szkolnego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii” dla klas  IV-VIII.

                        Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, rozwijanie ich zainteresowań polską pisownią oraz wyłonienie Szkolnego Mistrza Ortografii.

                        W konkursie uczestniczyło 10 uczniów, którzy zwyciężyli w rywalizacjach klasowych.

                        Uczestnicy pisali dyktando pełne „pułapek” ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością zastosowania ich w praktyce.

             

             WYNIKI 

            I miejsce    -     Maja Kołodziejczyk kl. VIII

            II miejsce   -    Antonina Kotowska kl. IV

            III miejsce  -    Magdalena Cis kl. V

                                                                                                              Gratulujemy!

             

          • Co można zobaczyć z Olimpu?

          •           3 marca 2020 roku uczniowie klas IV-VIII wybrali się  do Radomia na spektakl „Widziane z Olimpu, czyli historia bogów i rodzaju ludzkiego, na podstawie mitologii greckiej”.

                        Podczas przedstawienia aktorzy odświeżyli wiedzę uczniów na temat mitologii.  Widzowie dowiedzieli się między innymi:  kim był Prometeusz, co podarował ludziom i jak został ukarany przez Zeusa;  co znajdowało się w puszce Pandory oraz jaką pracę musiał wykonywać Syzyf. Dzięki znakomitej scenografii, kostiumom, efektom dźwiękowym oraz świetlnym widzowie mogli przenieść się w świat starożytnych Greków.

                        Po przedstawieniu uczniowie zwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną  im. Józefa A.

            i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu, mieszczącą się w zabytkowym budynku. Byli we wszystkich pomieszczeniach udostępnianych zwiedzającym: w dziale dla dzieci, w bibliotece dla dorosłych, w czytelni, w bibliotece z audiobookami oraz w czytelni z  czasopismami. Pani przewodniczka interesująco opowiadała o historii biblioteki, jak również o zawartości poszczególnych sal. Dzięki temu wszystkiemu była to wyjątkowa lekcja biblioteczna.

          • Lekcja otwarta z religii

          • Dnia 25 II 2020r., uczennica klasy IV – Laura Wasil, poprowadziła lekcję otwartą dla uczniów klasy III i IV pt. „Multimedialna wędrówka po Ziemi Świętej”. Laura opowiedziała swoim kolegom i koleżankom o miejscach, które ściśle wiążą się z życiem i nauczaniem Pana Jezusa. Uczniowie mogli zobaczyć wspaniałe świątynie, architekturę, krajobrazy.

            Uczennica wykorzystała zdjęcia z prywatnej pielgrzymki.

            Dziękujemy!

             

          • VII Regionalny Przegląd Kolęd i Pastorałek

          •             Dnia 29 I 2020r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wierzbicy miał miejsce VII Regionalny Przegląd Kolęd i Pastorałek.

                       Z naszej szkoły w konkursie wziął udział zespół: „Gwiazda” w skład którego wchodziły uczennice z klas VI - VIII i otrzymał wyróżnienie. Zespół zaprezentował się bardzo dobrze.

                   Pierwszy raz swoich sił spróbowała uczennica kl. I -  Kamila Makowska, która zdobyła 3 miejsce. To duży sukces Kamilki.

                  Solistka Klaudia Makowska za występ została nagrodzona wysokim 2 miejscem.

            Poziom konkursu był jak zwykle bardzo wysoki.

            WIELKIE GRATULACJE DLA WSZYSTKICH!

                     Podziękowania za pomoc i zaangażowanie nauczycielom i rodzicom.

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          • W dniu 22.01.2020r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Polanach odbyła się uroczystość Dnia Babci i Dziadziusia. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni przez swoje wnuczęta Babcie i Dziadziusiowie oraz Pani Dyrektor szkoły Agnieszka Wasil. Zaproszeni goście wysłuchali życzeń, piosenek przy akompaniamencie Pana Łukasza Błaszczyka i skeczy w wykonaniu uczniów klas I – III. Po części artystycznej Babcie  i Dziadziusiowie  z dużym zaangażowaniem wzięli udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez nauczycieli. Każda osoba biorąca udział w konkursie otrzymała skromny upominek. W czasie uroczystości można było skosztować smakołyków przygotowanych przez rodziców uczniów. Uroczystość uświetnił występem zaprzyjaźniony duet muzyczny Panowie Józef i Krzysztof Fituchowie, którzy już kolejny raz pięknie grali utwory na harmonii i skrzypcach. Zaproszeni goście włączyli się w śpiew i wspólne tańce z wnuczętami przy pięknej muzyce na żywo. Cała uroczystość przebiegała w miłej i wesołej atmosferze.

          • JAK NIE ZOSTAĆ ROBOTEM?

          • 24 stycznia 2020r.  uczniowie naszej szkoły obejrzeli  bajkę profilaktyczną pt. „JAK NIE ZOSTAĆ ROBOTEM”.

            Bajka została wystawiona przez aktorów z Impresariatu Artystycznego INSPIRACJA w Krakowie, a sfinansowana przez  Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wierzbicy.

            Bohaterem zabawnego bajkowego widowiska „Jak nie zostać robotem”, jest współczesne dziecko pasjonujące się grami komputerowymi i internetem. Jego atrybutami jest smartfon, konsola i tablet, dzięki którym kreuje swój własny wirtualny świat. Zaniedbuje swoje obowiązki, okłamuje mamę. Stopniowo zmienia się w robota. Na szczęście wszystko okazuje się tylko złym snem a bajka dobrze się kończy.

            Bajka profilaktyczna nie jest tylko i wyłącznie zabawną satyrą na cyfrowe technologie. Jest kształcącą podróżą, w której trzeba przyswoić zasady bezpiecznego poruszania się w internecie. Szczególnie w mediach społecznościowych, z którymi spotkanie następuje w coraz to młodszym wieku. Pokazuje jak radzić sobie z trollingiem oraz stalkingiem i jakie konsekwencje może przynieść taka działalność. Uczy jak odnaleźć informacje, jak sprawdzać ich wiarygodność.

            Współczesne dzieci „Ery cyfrowej” są szczególnie narażone na bombardowanie silnymi doznaniami płynącymi z nieustannego obcowania z urządzeniami cyfrowymi.

          • Jasełka 2019

          •      To wspaniałe, że po raz kolejny w naszej szkole mogliśmy świętować pamiątkę narodzin Pana Jezusa. W tym roku Jasełka były pod hasłem "Światło nad Betlejem", opowiadały o tym jak do Świętej Rodziny przychodzą bajkowe postaci. Aktorzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swojw role, a chór szkolny cudownym śpiewem kolęd wprowadził nas w tajemnicę Bożego Narodzenia.

                  Wszystkim, którzy pomogli zorganizować i przeżyć wigilie klasowe oraz spotkanie opłatkowe nauczycieli serdecznie dziękujemy.

                  Niech to światło Betlejemu sprzed ponad dwóch tysięcy lat rozświetla drogę każdemu z nas a Pan Jezus błogosławi na kolejny rok.

            Wigilia klasy szóstej

            Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali Jasełka lokalnej społeczności w dniu 6 stycznia 2020r.

          • Uzależnieniom mówimy NIE

          • 17 grudnia w Starostwie Powiatowym w Radomiu odbył się finał konkursu pod hasłem ,,Uzależnieniom mówimy NIE”, którego celem było rozwijanie i popularyzowanie wśród uczniów świadomości zagrożeń jakie niosą ze sobą uzależnienia.W zmaganiach wzięło udział 51 uczestników z 22 szkół podstawowych z terenu powiatu radomskiego. Ich zadaniem było rozwiązanie testu, który składał się z 20 pytań. Uczniowie wzięli także udział w prelekcji dotyczącej udzielania Pierwszej Pomocy oraz wysłuchali prezentacji na temat uzależnień i zdrowego odżywiania.

            Naszą szkołę reprezentowali: Maja Kołodziejczyk kl. VIII

                                                       Zuzanna Guźdź kl. VIII

                                                       Hubert Stanisławek kl. VII

          • „Razem na Święta”

          • W grudniu nasza szkoła przystąpiła do akcji „Razem na Święta” nad którą patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nauczyciele upiekli świąteczne pierniki, które następnie zostały ozdobione przez uczniów klas młodszych. Przygotowane pierniczki  starsi uczniowie zapakowali. Do każdej paczuszki dołączyli życzenia własnoręcznie napisane  na kartkach pocztowych. Następnie starsi uczniowie odwiedzili Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy. Podczas wizyty  obdarowali  pensjonariuszy przygotowanymi piernikowymi upominkami.

        • Wspominamy Teresę Grodzińską
          • Wspominamy Teresę Grodzińską

          • 11 grudnia wspominaliśmy  bohaterkę wojny 1920 roku Teresę Grodzińską.

            Teresa Grodzińska była postacią wyjątkową, odznaczoną (jako jedna z pierwszych osób i prawdopodobnie jako pierwsza kobieta w Niepodległej) Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, w tym roku ma miejsce 120 rocznica jej urodzin, a w przyszłym będzie 100 rocznica jej śmierci.

             I dziś ze względu na drogę życiową, bohaterstwo, poświęcenie dla rannych żołnierzy, wykraczające niezwykle daleko poza postawy innych i okoliczności śmierci, jest postacią zasługującą na jak najszersze nagłośnienie i upamiętnienie – wręcz winna stać się ogólnopolskim symbolem bohaterskich postaw wojny polsko-sowieckiej 1919-1920, takim jak jest dziś np. Inka dla czasów konspiracji powojennej.

          • ZNAMY SWOJE PRAWA

          • 16 grudnia w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego pod hasłem „Znamy swoje prawa”. Brali w nim udział wszyscy uczniowie i nauczyciele.  Trwał on od 12 listopada do 10 grudnia 2019r.

            Celem projektu było:

            – pogłębienie wiedzy na temat praw dziecka,

            – nauka korzystania, w życiu codziennym, ze znajomości praw,

            – zaznajomienie uczniów z dokumentami określającymi prawa dziecka: Konwencją Praw Dziecka, Deklaracją Praw Człowieka i Statutem Szkoły,

            – uświadomienie dzieciom, że istnieją osoby i instytucje, do których mogą zwrócić się o pomoc, jeśli ich prawa zostaną naruszone,

            – kształtowanie umiejętności radzenia sobie z przejawami agresji,

            –kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy w celu pozyskania potrzebnych informacji,

            – kształtowanie umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce,

            – rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie.

            Realizacja projektu odbyła się poprzez:

            1. Wykonanie gazetek ściennych „Poznajemy prawa dziecka”.
            2. Przeprowadzenie lekcji wychowawczych o tematyce  przybliżającej uczniom prawa dziecka oraz dokumentację określającą prawa.
            3. Przeprowadzenie  konkursów:
              a. plastycznego, dla uczniów klas I – III, na rysunek przedstawiający prawa dziecka,
              b. literackiego, dla  klas IV – VI, na napisanie wiersza lub opowiadania o prawach dzieci,
              c. na ciekawą prezentację multimedialną, dla klas VII – VIII, o prawach  dziecka.

            Podczas apelu podsumowującego realizację projektu uczniowie klasy VII przedstawili prezentację o prawach i obowiązkach ucznia.

            Następnie odbyła się prezentacja prac konkursowych.

            Laureaci konkursów:

            - plastycznego    Julia Fituch kl. II

                                        Kacper Błaszczyk kl. I

                                        Szymon Siwiorek kl. I

                                        Krzysztof Kołton kl. III

            - literackiego       Laura Wasil kl. IV

                                        Antonina Kotowska kl. IV

                                        Ewelina Drabik kl. V

            - multimedialnego Wojciech Dymerski kl. VII

             

          • Wycieczka do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

          •         W dniu 9 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

                   Przed spektaklem klasy I-IV zwiedziły Galerię Lalki Teatralnej, gdzie obejrzały lalki wykonane do wielu przedstawień, zapoznały się z makietą sceny i z klasycznymi rodzajami lalek teatralnych, natomiast klasy V-VIII uczestniczyły w spotkaniu z aktorem, biorąc udział w ćwiczeniach usprawniających aparat mowy.Dzieci obejrzały zabawny i pouczający spektakl pt: „Przygody Koziołka Matołka”- adaptację sceniczną książki Kornela Makuszyńskiego. Było to bardzo rozśpiewane, żywiołowe i pełne uroku przedstawienie, którego główny bohater – Koziołek przemierzał świat, szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedzał egzotyczne kraje, poznawał ich mieszkańców i przeżywał wiele emocjonujących przygód: groźnych, śmiesznych i zarazem pouczających. Spektakl przepełniony humorem scenicznym, barwnymi kostiumami, doskonałą aranżacją muzyczną i pomysłową scenografią, zrealizowany został w atrakcyjnej dla widza i lubianej przez dzieci konwencji zabawy teatralnej. Wspaniałą grę aktorów widzowie nagrodzili gromkimi brawami.

          • XVI FESTIWAL PIOSENKI TURYSTYCZNEJ i PATRIOTYCZNEJ

          •          06.12.2019 r. szkolne Koło PTSM wzięło udział w XVI Festiwalu Piosenki Turystycznej i Patriotycznej  w Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu.           

                     Na dużą pochwałę zasługują uczennice z zespołu ,, Czerwone Korale” w składzie: Zuzanna Guźdź, Jowita Odzimkowska, Dominika Kozak, Maja Kołodziejczyk, Klaudia Makowska i Wiktoria Krupa.

                   Jako jedyny zespół, zostały wysoko ocenione przez Jury  w obydwu kategoriach, tj. za piosenkę patriotyczną ,,Dziewczyna z granatem” otrzymały wyróżnienie, zaś za piosenkę turystyczną ,,Ja mam tylko jeden świat”- III miejsce.

                       To kolejny sukces zespołu, który reprezentuje nasza szkołę na szczeblu powiatowym.

            BRAWO

        • ANDRZEJKI
          • ANDRZEJKI

          • 27 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas starszych przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Poprzedzona była klasowymi poczęstunkami przygotowanymi przez rodziców.

            Nie mogło zabraknąć również wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Całą imprezę uświetniła fantastyczna muzyka, którą przygotowali członkowie samorządu. Uczniowie bawili się znakomicie. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.

          • „LAURKA DLA MISIA”

          • Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego

            „LAURKA DLA MISIA”

            25 listopada odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczniom, którzy przedstawili najładniejsze i najciekawsze prace w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wierzbicy.

            Z naszej szkoły na konkurs wpłynęło 16 prac, wszystkie zostały nagrodzone piękną książką. Na wyróżnienie zasłużyły prace: Krzysztofa Kołtona z klasy III, który zdobył I miejsce oraz Dawida Gryza z klasy I, zdobywcy III miejsca.

                                                              Gratulujemy!

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • W dniu 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem, a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa ta miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

            W naszej szkole dzień 21 listopada był dniem kolorowym i radosnym. Uczniowie mieli na sobie żółty  element stroju. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego częstowali wszystkich wchodzących do szkoły cukierkiem i życzyli miłego dnia.

            Mamy nadzieję, że ten dzień sprowokował nas do spojrzenia na codzienność inaczej: po co narzekać i dąsać się na siebie skoro można inaczej. Z każdej trudnej sytuacji jest jakieś wyjście, zawsze warto przeprosić, rozmawiać, pozytywnie nastawić się do siebie i do świata. Czasami wystarczy tylko szczery uśmiech i od razu życie staje się lepsze.

          • 16 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          • Cóż to za smutna epoka, w której łatwiej rozbić atom, niż zniweczyć uprzedzenie.

            Albert Einstein

            Święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

            15 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek. W tym dniu uczniowie klas I-IV obejrzeli film pt. Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji natomiast uczniowie klas V-VIII film pt. „Jabłka tolerancji”.  Po obejrzeniu filmów odbyła się pogadanka na temat „Tolerancja wokół nas”. Wyniki dyskusji, czym dla  dzieci jest tolerancja, przedstawia poniższy plakat.

            Mamy nadzieję, że działania które w tym dniu  towarzyszyły uczniom pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca i zachęcił do walki z  brakiem tolerancji. Podjęta przez naszą szkołę inicjatywa miała na celu  poruszyć w nas strunę wrażliwości i  spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.

          • VI Radomski Turniej Planszowych Gier Historycznych

          • Dla upamiętnienia Święta odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w 80 rocznicę powołania do życia Związku Walki Zbrojnej Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Delegatura w Radomiu i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. Adama Mickiewicza w Radomiu zorganizowali w dniu 13 listopada 2019 roku  VI Radomski Turniej Planszowych Gier Historycznych dla szkół podstawowych.

            Celem tego spotkania jest popularyzacja planszowych gier historycznych „7” „111” i „303” wydanych przez IPN, pokazanie sposobów przekazywania wiedzy historycznej przy okazji dobrej zabawy.

            Naszą szkołę  reprezentowali  uczniowie klasy VII: Wojciech Dymerski, Wojciech Zawadzki i Kacper Kozera.  Za udział w turnieju szkoła otrzymała najnowszą grę IPN „Polskie Państwo Podziemne”.